Salvador Dali

Salvador Dali
Salvador Dali
Salvador Dali
Salvador Dali

Klubbat för:

9 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SALVADOR DALI (1904-1989), "The Gelatinous Watches of Space-Time", 1974, ur "La conquête du cosmos", signerad Dali, EA-upplaga, torrnålsgravyr på färglitografi, bildyta ca 75x55 cm

Proveniens: Mariana Falkman, som träffade Dali 1968 och verkade som modell för honom. 1976 annordnade hon en utställning på Birger Jarl där Dali stod i fokus.

Litteratur: Michler/Löpsinger 648

Ej examinerad ur ramen

615072

2019-02-23