Väggpendyl

Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

PER HENRIK BEURLING (1758-1806), väggpendyl, gustaviansk, urtavla med märkt P H Beurling, förgylld och bronserad, träskuren dekor med bl a figurer, förgylld, höjd ca 80, bredd 43 cm, nycklar finns

Flera lagningar, på den liggande figuren, en av kottarna längst ner, renoverad, nagg, bruks och åldersrelaterat slitage, funktionen garanteras ej

615080

2019-02-15