Gunnar Smoliansky, Saltsjö boo 1978

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

6 000 SEK

GUNNAR SMOLIANSKY (född 1933): Saltsjö boo 5 februari 1978
Signerad och daterad på baksidan Gunnar Smoliansky 1978. Gelatinsilverfotografi, bildyta 19x 8,5, cm..

GUNNAR SMOLIANSKY

När Gunnar Somlianskys nya fotografier 1978 presenterades i samlingsutställningen Genom Svenska Ögon på Moderna Museet väckte de omedelbart en stor uppmärksamhet. I det politiska klimat som då rådde i svenska fotografikretsar visste man inte riktigt hur man skulle förhålla sig till dem. Med sina oerhört skickligt framställda bilder gav Gunnar Smoliansky upphov till en ny fotografisk konstriktning. - Intimismen, en stil som producerade bilder med vardagliga och intima föremål i den direkta livsmiljön nära och hemma i bostaden, i fönstersmygen, i en dörrpost och i de små tingen. Bilder som ingående berättade om ett liv.

Fascinerande var också hans personliga förhållande till det mest fundamentala i fotograferandet - ljuset. Hans förståelse för ljusets tecknande av enskildheter i motiven hade få motsvarigheter. Det framkom även en nordisk ton i Gunnar Smolianskys fotografier. Något som möjligen en och annan fotograf under 1930-talet kunnat utvinna i betraktande av liknande motiv som de Gunnar Smoliansky utnyttjade ute i naturen.

Den speciella inställning som han visade fick honom ibland att känna sig isolerad. Något som verkligen förändrats under de gångna åren. Han framförde ofta att det fanns en kunskapslucka och en brist på kontinuitet i svenskt fotografi. Fotograferna måste därför hitta tillbaka till de specifika fotografiska värderingarna.

Gunnar Smoliansky är med sina fotografier av stadslandskapet, av naturen, av stadens människor och även jazzmusiker idag en av Sveriges mest uppskattade fotografer. Idag kan han uppvisa en omfattande meritlista med rader av intressanta utställningar och fint producerade böcker med ett innehåll som inte bara är personligt utan också beskrivande av vårt förhållande till både ljus och natur.

För frågor och konditionsrapport kontakta joakim.geiger@auktionsverket.se

Oramad

615116

2019-03-10