Porslin Kina
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 200 SEK
TALLRIKAR OCH KOPPAR, 6 dlr. Kina, Qianlong (1736-1795), 1700-talets senare del, merparten med europeiserande dekor av blomsterbuketter och girlanger, diameter tallrikar ca 23 cm, höjd koppar ca 5 cm
En tallrik med spricka och klammerlagning, blå/vit kopp med fotnagg, övrigt: smånagg
615168
2019-02-21