Gusten Jeanson akvarell
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUSTEN JEANSON (1856-1924): "Söder Stockholm", signerad G Jeanson och daterad Sep 1901, akvarell, bildstorlek ca 25.5x33cm
Gusten Jeanson föddes i Kungsbacka 8 juli 1856 och dog i Sthlm 31 dec 1924. Hans verk består av alster sammantaget över 420 st i form av skissblock och målningar (olja, pastell, akvarell, lavyr, bläck, blyerts och kol). Han reste, som försäljare av stål- och maskinprodukter för bla SKF över hela världen, även kring 1912 så långt bort som Kina Japan Cuba och Hawaii.
Ingår i temaauktionen: Gusten Jeanson
Ej examinerad ur ramen
615473
2019-02-28