Gusten Jeanson oljemålning

Gusten Jeanson oljemålning
Gusten Jeanson oljemålning
Gusten Jeanson oljemålning
Gusten Jeanson oljemålning
Gusten Jeanson oljemålning
Gusten Jeanson oljemålning
Gusten Jeanson oljemålning
Gusten Jeanson oljemålning

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

GUSTEN JEANSON (1856-1924): Motiv från Skagen, signerad G Jeanson och daterad Juni 1898, olja på duk uppklistrad på pannå, ca 33x54.5 cm

Gusten Jeanson föddes i Kungsbacka 8 juli 1856 och dog i Sthlm 31 dec 1924. Hans verk består av alster sammantaget över 420 st i form av skissblock och målningar (olja, pastell, akvarell, lavyr, bläck, blyerts och kol). Han reste, som försäljare av stål- och maskinprodukter för bla SKF över hela världen, även kring 1912 så långt bort som Kina Japan Cuba och Hawaii.

Ingår i temaauktionen: Gusten Jeanson

Mindre krackelyr

615507

2019-02-28