Gusten Jeanson akvarell

Gusten Jeanson akvarell
Gusten Jeanson akvarell
Gusten Jeanson akvarell
Gusten Jeanson akvarell

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 000 SEK

GUSTEN JEANSON (1856-1924): Motiv från Lappland - Abiskojokk, signerad G Jeanson och daterad 1909, akvarell, bildstorlek ca 22x29 cm

Gusten Jeanson föddes i Kungsbacka 8 juli 1856 och dog i Sthlm 31 dec 1924. Hans verk består av alster sammantaget över 420 st i form av skissblock och målningar (olja, pastell, akvarell, lavyr, bläck, blyerts och kol). Han reste, som försäljare av stål- och maskinprodukter för bla SKF över hela världen, även kring 1912 så långt bort som Kina Japan Cuba och Hawaii.

Ingår i temaauktionen: Gusten Jeanson

Ej examinerad ur ramen

615536

2019-02-28