Axel Einar Hjorth, "Record", matbord, NK 1933
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, "Record", matbord, Nordiska Kompaniet 1933, rektangulär skiva med fyra kvadratiska ben, fanerat med macassar och björk, brickmärkt NK R 36936-C 6 7 33, höjd 75, 140 x 80 cm, renoverat
HISTORIK
Ritningen till detta matbord är daterad 11 november 1932.
Smärre retuscher och fanérskador, renoverat
615752
2019-02-22