Anna Cramér oljemålning
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ANNA CRAMÉR (1857-1941): Interiör från Valhallavägen 37, signerad Anna Cramér, olja på duk, uppfodrad på pannå, ca 24x31,5 cm
PROVENIENS: I konstnärinnans släkt genom arv.
HISTORIK: Tavlan är målad hemma hos Carl och Emelie Cramér i deras bostad på Valhallavägen 37. Adressens numrering har i senare tid ändrats till nuvarande Valhallavägen 104, Elgen 13.
Anna Cramér studerade åren 1875-1882 för August Malmström och vid Konstakademien i Stockholm. Så småningom begav hon sig till Paris där hon fortsatte sina studier under 1880-talet. Anna Cramér utförde historiemålningar och porträtt men framför allt små genrebilder, just som denna betagande interiör. Hon var en flitig utställare, Konstakademien 1885, Salongerna på Liljevalchs 1922 och 1924, Svenska Konstnärinnors utställning 1927 och Sveriges Allmänna Konstförenings utställning 1928, också den på Liljevalchs.
Anna Cramér var styrelseledamot i Föreningen Svenska Konstnärinnor åren 1911-1914.
615799
2019-02-19