Byrå gustaviansk Hultsténs art

Klubbat för:

32 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, Jonas Hultsténs art, fanerad med amarant, björk, jakaranda och lönn, beslag av mässing, intarsia med graverad dekor och karnaubavax, övre delen med dekor av festonger, samkomponerad front med friser och fält, ovalt fält med urna, nedre frontsarg med korslagda palmblad, snedställda hörn med blommor och lagerhängen, sidorna med knappbeslag och lagerfestonger, runda draghandtag, nyckelskylt med bandrosett, avsmalnande ben guttæ och fothylsor av mässing, skiva av kalksten, höjd 81, 93 x 49 cm

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Ställvis blekt, fanérskador, nedre lådan med senare gravyr VR

615947

2019-03-10