Kennedygungstol
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
NESTO, gungstol, s.k. "Kennedygungstol", Nässjö stolsfabrik, stomme i bok, klädd i röd ulltextil, undertill stämplad "Nesto", sitthöjd ca 43 cm
Historik: Namnet "Kennedygungstolen" kommer ifrån att USA:s 35:e president John F. Kennedy fick denna modell i gåva av svenska staten vid stadsminister Tage Erlanders statsbesök i USA 1963
Smärre bruksslitage, textilen något solblekt på ryggen
616134
2019-02-19