Kennedygungstol

Kennedygungstol
Kennedygungstol
Kennedygungstol
Kennedygungstol
Kennedygungstol
Kennedygungstol
Kennedygungstol
Kennedygungstol
Kennedygungstol
Kennedygungstol

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 500 SEK

NESTO, gungstol, s.k. "Kennedygungstol", Nässjö stolsfabrik, stomme i bok, klädd i röd ulltextil, undertill stämplad "Nesto", sitthöjd ca 43 cm

Historik: Namnet "Kennedygungstolen" kommer ifrån att USA:s 35:e president John F. Kennedy fick denna modell i gåva av svenska staten vid stadsminister Tage Erlanders statsbesök i USA 1963

Smärre bruksslitage, textilen något solblekt på ryggen

616134

2019-02-19