Spegel sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, dekor av pastellage, sannolikt originalförgyllning med polerat guld och slagmetall samt mörkpatinerad dekor, krönet med akantusstav och kymation, överstycke med reliefdekor av parställda gripar vid torchère, ramen med kymation, nedre sarger med lejonmaskaroner och växtornamentik, kvicksilverfolierade glas, originalbakstycke, 134 x 88 cm
LITTERATUR: Ursula Sjöberg, red.: Rosersbergs slott, Stockholm 2005, sidan 255, jämför dörröverstycke i Rosersbergs slott
För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se
Obetydliga retuscher, enstaka mindre dekorskador
616144
2019-03-10