Spegel sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, dekor av pastellage, sannolikt originalförgyllning med polerat guld och slagmetall samt mörkpatinerad dekor, krönet med akantusstav och kymation, överstycke med reliefdekor av parställda gripar vid torchère, ramen med kymation, nedre sarger med lejonmaskaroner och växtornamentik, kvicksilverfolierade glas, originalbakstycke, 134 x 88 cm

LITTERATUR: Ursula Sjöberg, red.: Rosersbergs slott, Stockholm 2005, sidan 255, jämför dörröverstycke i Rosersbergs slott

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Obetydliga retuscher, enstaka mindre dekorskador

616144

2019-03-10