Vas Einar Lynge-Ahlberg
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
1 000 SEK
EINAR LYNGE-AHLBERG, vas, Rörstrand, 1950-tal, stengods, mörkbrun glasyr med geometriskt mönster i brunt, signerade R Sweden Lynge-Ahlberg L34, höjd ca 17 cm
HISTORIK
Einar Lynge-Ahlberg var målare och keramiker som arbetade som frilans på Rörstrand under 1954-1957 främst med unikt stengods.
616669
2019-02-20