Svenska trädgårdsfrukter

Svenska trädgårdsfrukter
Svenska trädgårdsfrukter
Svenska trädgårdsfrukter
Svenska trädgårdsfrukter
Svenska trädgårdsfrukter
Svenska trädgårdsfrukter
Svenska trädgårdsfrukter
Svenska trädgårdsfrukter

Klubbat för:

1 900 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

SVENSKA TRÄDGÅRDSFRUKTER. PIHL, AXEL & ERIKSSON, JAKOB (red.). Svenska fruktsorter i färglagda afbildningar. 50 äpplen, 25 päron, 10 körsbär, 15 plommon utgifna av Svenska Trädgårdsföreningen under redaktion af Axel Pihl och Jakob Eriksson. Stockholm, P. A. Norstedt & Söners Förlag, 1912.
4:o. 320 x 230 mm. (17) s. 100 färgplanscher med tillhörande textblad. Brunt halvfranskt band med lätt blekt och fläckad guldornerad rygg, mönstrade pärmpapper och sprängda snitt. Plansch I:34 (Guldparmän) med smärre skador, bitar av vidstående text fast i planschtrycket.

Första upplagan.

Proveniens: Nils G. Ahlin (disponent Ulriksfors, ägde Norrlands största privata boksamling, ca 6000 band).

Zustandsbeschreibung

Se text!

616701

2019-03-03