Stig Lindberg skål
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STIG LINDBERG (1916-1982), skål, Gustavsberg studio 1940-talets slut, fajans, lövformad, handmålad dekor av ränder och blad i gulgrönt och svart mot vit fond, signerad med studiohanden F XVI, höjd ca 9, längd ca 15, bredd ca 15 cm
PROVENIENS: Gåva vid avslutad tjänst på Riddarhuset i slutet av 1940-talet, därefter i arv till nuvarande ägare.
Krackelyr, obetydlig glasyrmista
616735
2019-03-07