Stig Lindberg skål

Stig Lindberg skål
Stig Lindberg skål
Stig Lindberg skål
Stig Lindberg skål
Stig Lindberg skål
Stig Lindberg skål
Stig Lindberg skål
Stig Lindberg skål
Stig Lindberg skål
Stig Lindberg skål

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

STIG LINDBERG (1916-1982), skål, Gustavsberg studio 1940-talets slut, fajans, lövformad, handmålad dekor av ränder och blad i gulgrönt och svart mot vit fond, signerad med studiohanden F XVI, höjd ca 9, längd ca 15, bredd ca 15 cm

PROVENIENS: Gåva vid avslutad tjänst på Riddarhuset i slutet av 1940-talet, därefter i arv till nuvarande ägare.

Krackelyr, obetydlig glasyrmista

616735

2019-03-07