Tallrikar Kina
Klubbat för:
350 SEK
Utropspris
1 000 SEK
TALLRIKAR, 2+1+1, porslin, Kina, Daoguang (1821-1850), bestående av 2 djupa tallrikar samt 2 förrättstallrikar, dekor av flodlandskap med pagoder och tårpil i underglasyrblått, diameter ca 22-24 cm
Nagg, en av de större tallrikarna med kantretusch, en av de mindre med stjärnspricka i spegeln, den andra förrättstallriken märkt "China" och tillverkad på 1900-talets början
616738
2019-02-21