Bestick silver modell "Rosen"
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BESTICK, 41 dlr, silver, modell "Rosen", bestående av: 17 bordsgafflar (18,5), 13 fruktknivar (17), 5 smörgåsgafflar (14,2), 5 moccaskedar (10,5), skinkgaffel (28 cm), stämplade C.G. Hallberg Stockholm 1915, silvervikt exkl. knivar och skinkgaffel ca 978 g, samtliga med adliga ätten Schaumans vapen, nr 1287
Med vapendekor, slitage
617066
2019-02-21