Bestick silver modell "Rosen"

Bestick silver modell
Bestick silver modell
Bestick silver modell
Bestick silver modell
Bestick silver modell
Bestick silver modell
Bestick silver modell
Bestick silver modell
Bestick silver modell
Bestick silver modell

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

BESTICK, 41 dlr, silver, modell "Rosen", bestående av: 17 bordsgafflar (18,5), 13 fruktknivar (17), 5 smörgåsgafflar (14,2), 5 moccaskedar (10,5), skinkgaffel (28 cm), stämplade C.G. Hallberg Stockholm 1915, silvervikt exkl. knivar och skinkgaffel ca 978 g, samtliga med adliga ätten Schaumans vapen, nr 1287

Med vapendekor, slitage

617066

2019-02-21