Gunnar Wennerberg

Gunnar Wennerberg
Gunnar Wennerberg
Gunnar Wennerberg
Gunnar Wennerberg
Gunnar Wennerberg
Gunnar Wennerberg
Gunnar Wennerberg
Gunnar Wennerberg
Gunnar Wennerberg
Gunnar Wennerberg

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GUNNAR WENNERBERG (1863-1914), servis, 49 dlr, 1900-talets början, Gustafsberg, modell Blåsippa, flintgods, bestående av: 6 mattallrikar, 20 djupa tallrikar, 8 förrättstallrikar, 5+3 assietter, 3 uppläggningsfat, 2 terrin fat, 1 karott utan lock, såsnipa

Gunnar Wennerberg, verksam vid Gustavsberg mellan åren 1895-1908.

ÖVRIGT: Gunnar Gunnarsson Wennerberg, målare, konsthantverkare och formgivare, son till Gunnar Wennerberg. Wennerberg utbildade sig till målare i Paris och ägnade sig främst åt blomstermotiv och porträtt. År 1895 knöts han till Gustavsbergs porslinsfabrik. Hans servismönster med svenska vildblommor, de flesta lanserade på Stockholmsutställningen 1897, hör med sin fint stiliserade naturalism till de vackraste uttrycken för den tidiga svenska jugendstilen. Efter keramikstudier på kontinenten arbetade han med en rik produktion av konstkeramik, bl.a. utvecklade han en egen sgraffitoteknik samt komponerade stengods (se bild jaspergods). Wennerberg är också den svenska jugendepokens främste glaskonstnär. Åren 1898-1902 och 1908 var han knuten till Kosta, där han i Gallés efterföljd gav form åt överfångsglas med växtmotiv, präglade av konstnärlig sensibilitet och hantverksskicklighet (se bild glaskonst). Han ritade även förlagor till bildvävnader för Handarbetets Vänner. År 1909 lämnade Wennerberg definitivt Sverige och bosatte sig i Paris, där han bl.a. ritade mönster för Sèvresmanufakturerna.
Litteratur: Svenskt konstnärslexikon, Allhem

Missfärgning, krackeleringar förekommer, slitage

617146

2019-02-25