Herbarium av Bessie Kreuger
Klubbat för:
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HERBARIUM av BESSIE KREUGER,ca 70 blad, monterade på papper i folio, från 1903-1907, samtliga med uppgifter om växtplats och insamlingsdatum samt signerade Bessie Kreuger, främre pärmen med etikett med ägarnamn Herbarium, Bessie Kreuger 1903.
Blekt, delvis sköra växter, vissa skador, nött omslag.
617224
2019-02-22