Herbarium av Bessie Kreuger

Herbarium av Bessie Kreuger
Herbarium av Bessie Kreuger
Herbarium av Bessie Kreuger
Herbarium av Bessie Kreuger
Herbarium av Bessie Kreuger
Herbarium av Bessie Kreuger
Herbarium av Bessie Kreuger
Herbarium av Bessie Kreuger

Klubbat för:

750 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HERBARIUM av BESSIE KREUGER,ca 70 blad, monterade på papper i folio, från 1903-1907, samtliga med uppgifter om växtplats och insamlingsdatum samt signerade Bessie Kreuger, främre pärmen med etikett med ägarnamn Herbarium, Bessie Kreuger 1903.

Blekt, delvis sköra växter, vissa skador, nött omslag.

617224

2019-02-22