Bruno Mathsson fåtölj

Bruno Mathsson fåtölj
Bruno Mathsson fåtölj
Bruno Mathsson fåtölj
Bruno Mathsson fåtölj
Bruno Mathsson fåtölj
Bruno Mathsson fåtölj
Bruno Mathsson fåtölj
Bruno Mathsson fåtölj
Bruno Mathsson fåtölj
Bruno Mathsson fåtölj

Klubbat för:

14 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

BRUNO MATHSSON, vilstol/fåtölj, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal, modellen formgiven 1936, stomme av skiktlimmad bok, klädd med sadelgjord av papperssnöre, etikettmärkt Bruno Mathsson Möbler Bruno MATHSSON FIRMA KARL M MATHSSON MADE IN SWEDEN och av Brunos far Karl Mathsson skrivet med bläck BM 36, höjd ca 80, längd ca 50, längd ca 145 cm

HISTORIK: Under andra världskriget rådde brist på sadelgjord och man lät klä Mathssons fåtöljer med papperssadelgjord istället.

För konditionsrapport kontakta andreas.knutsson@auktionsverket.se

Bruksslitage, smärre fläckar, något större fläckar undertill, senare skruvar, nackkudde saknas

617302

2019-03-10