Svenska floror med mera

Svenska floror med mera
Svenska floror med mera
Svenska floror med mera
Svenska floror med mera

Klubbat för:

350 SEK

2 000 SEK

SVENSKA FLOROR MED MERA. (25). HULTÉN, ERIC. Atlas över växternas utbredning i Norden. Fanerogamer och ormbunksväxter. Stockholm 1950.

Liten 4:o. Kol. kartor.
Grönt originalklotband, marmorerade snitt. +

S:E. D:o. 2 uppl. Stockholm 1971.

Liten 4:o. Kol. kartor. Gult originalklotband. Skyddsomslag.
M.fl. i olika band. 25 vol.

Omfattar: Hylander: Prima loca plantarum vascularium Sueciae... Första litteraturuppgift för Sveriges vildväxande kärlväxter jämte uppgifter om första svenska fynd, Förvildade eller i sebare tif inkomna växter (Uppsala 1971), Lilja: Flora öfver Sveriges odlade vexter... + Supplement I (Stockholm 1839-40, fuktskador), Lyttkens: Svenska växtnamn. I-III (facsimileupplaga Lund 1981), Hylander: Nordisk kärlväxtflora... I-II (Uppsala 1953-66), Lindman: Svensk fanerogamflora (Stockholm 1918), D:o. 2 uppl. (Stockholm 1926), Hartman: Handbok i Skandinaviens flora,... 12 uppl. (Stockholm 1889), D:o. (Stockholm 1922-26), Hartman: Svensk och norsk excursions-flora. Phanerogamer och ormbunkar. 2 uppl. (Stockholm 1853), Nyman: Svensk fanerogam-flora för skol-ungdom (Örebro 1873), S:e: Utkast till svenska växternas naturhistoria eller Sveriges fanerogamer skildrade i korfthet... I-II (Örebro 186768), Neuman - Ahlfvengren: Sveriges flora (fanerogamerna, Lund 1901), Brenner: Floristisk handbok... för läroverken i Finland (Helsingfors 1886), Bolin: De svenska gräsen... samt ett tillägg om halvgräsen... 3 uppl. (Stockholm 1928), Gram - Jensen - Mentz: Nytteplanter (3 uppl., Köpenhamn 1937), Vår vilda flora i Norden och västra Europa (utan ort 1981), The Plant Cover of Sweden. A Study dedicated to G. Einar Du Rietz... (Uppsala 1965), Fries: Botaniska utflygter... I.III (Stockholm 1853-64), Bülow-Olsen: Växtsamhällen. 20 naturtyper från havsstrand till kalfjäll (Stockholm 1978), Warming: Den almindelige botanik (Köpenhamn 1895).

Ur Gustav Bernströms bibliotek.

Se text

617332

2019-03-31