Servietter 1700-tal

Servietter 1700-tal
Servietter 1700-tal
Servietter 1700-tal
Servietter 1700-tal
Servietter 1700-tal
Servietter 1700-tal

Klubbat för:

8 200 SEK

Utropspris

7 000 SEK

SERVETTER, 12 st., 1700-/1800-tal, linnedamast, centralmotiv med blomsterkorg flankerandes av parställda fåglar, bård med dekor av bl.a. aloe och citrusträd, sannolikt tillverkade i något av de dåvarande regionerna Schlesien, Sachsen eller Böhmen, märkta med blått korsstygnsbroderi, ca 108x82 cm

Enstaka mindre och äldre lagningar

617336

2019-02-23