Pufendorfs Carl X Gustaf i häften, 7 vol.

Klubbat för:

750 SEK

Schätzwert

1 500 SEK

Beschreibung

PUFENDORFS CARL X GUSTAF I HÄFTEN (7). PUFENDORF, SAMUEL VON. Friherre Samuel von Pufendorfs Sju böcker om konung Carl X Gustafs bragder med förträffliga bilder sirade och med nödigt register försedda. Öfversatta af Adolf Hillman. I-VII. Stockholm, Wahlström & Widstrand, 1913-15.
Folio. 372 x 253 mm. Överdådigt illustrerad med planscher, porträtt, kartor m. m. Häftade, oskurna och ouppskurna. Svaga fuktfläckar på några av omslagen. Beställningsblankett för pärmar till hela verket på främre omslaget till volym VII. 7 volymer.

Ej i detalj kollationerad.

Utgiven i en upplaga om 300 numrerade exemplar, varav detta är nummer 123.
Första utgåvan i svensk översättning. Den utkom först (två år efter författarens död) på latin, 1696, översättningar till tyska och franska året därpå.

Proveniens: Nils G. Ahlin (disponent Ulriksfors, ägde Norrlands största privata boksamling, ca 6000 band).

Zustandsbeschreibung

Se text!

617345

2019-03-03