Litteratur om exlibris och bokägarmärken, 30 vol.

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

LITTERATUR OM EXLIBRIS OCH BOKÄGARMÄRKEN (30). Parti omfattande: CARLANDER, Svenska bibliotek och ex-libris. Anteckningar af C. M. Carlander. Andra omarbetade och tillökade upplagan... I-IV:1-2. Stockholm, Förlagsaktiebolaget Iduna, 1904.
8:o. 236 x 160 mm. Planscher och textillustrationer. Vinröda samtida halvmarokängband med blekta ryggar med upphöjda bind, marmorerade pärmpapper och vinröda snitt. 6 volymer.

SJÖGREN, ARTHUR. Svenska kungliga och furstliga bokägaremärken inklusive dedikations- och donationsexlibris. Med över 900 avbildningar samlade och beskrivna av Arthur Sjögren. Med ett förord av Johannes Rudbeck. Stockholm, 1915.
4:o. 310 x 230 mm. Illustrerad. Häftad, oskuren och ouppskuren.
Tryckt i en upplaga om 550 numrerade exemplar, varav detta är nummer 45.

SJÖGREN, ARTHUR. Topografiska exlibris I. Förtecknade och utgivna av Arthur Sjögren. Stockholm, Hasse W. Tullbergs Förlag, 1915.
4:o. 295 x 220 mm. Illustrerad, delvis med inmonterade exlibris. Häftad, oskuren.
Tryckt i en upplaga om 350 exemplar, 100 numrerade, varav detta är nummer 52.

SJÖGREN, ARTHUR (utg.). Svensk Exlibris-Tidskrift. Första årgången, 1911-sjunde årgången, 1917. Stockholm, 1911-17.
4:o. Varierande mått. Häftade. 23 häften (häfte 1, 1915 saknas).
Frånsett det saknade numret, allt som utkom.

Inalles 30 volymer, häften och band, ej kollationerade.

Proveniens: Nils G. Ahlin (disponent Ulriksfors, ägde Norrlands största privata boksamling, ca 6000 band).

Se text!

617392

2019-03-03