Nordisk arkeologi med planscher 1823

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

NORDISK ARKEOLOGI MED PLANSCHER 1823. LILJEGREN, JOHAN GUSTAF & BRUNIUS, CARL GEORG. Nordiska fornlemningar. I-II. Stockholm, hos Zacharias Haeggström, 1823.
8:o. 171 x 107 mm. (100), (104), XVII s. 2 litograferade extra deltitelblad. 98 litograferade planscher, varav 2 utvikbara (numrerade I-C, XXV och XXVI respektive LXXXI och LXXXII på samma utvikbara blad). Samtida halvfranskt band med nött guldornerad mönsterpressad rygg, marmorerade pärmpapper, pergamenthörn och grönsprängda snitt. Ren inlaga.

Fiske, Runic Literatur, s. 42. Hesse, Svensk numismatisk bibliografi 1231. Allt som utkom.

Proveniens: Nils G. Ahlin (disponent Ulriksfors, ägde Norrlands största privata boksamling, ca 6000 band).

Se text!

617502

2019-03-03