Svenska landskaps - och likalfloror

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SVENSKA LANDSKAPS- OCH LOKALFLOROR. (13). GEORGSON, KJELL M. FL. Hallands flora. Lund (Svensk Botanisk tidskrift, tr. i Värnamo) 1997.

Stor 8:o. Kartor (delvis i färg), kol. o.a. ill.
Grönt originalklotband. Dek. skyddsomslag. M.fl. i olika band. 13 vol.

Med flera omfattar: Ahlfengren: Hallands växter. Förteckning över fanerogamer och kärlkryptogamer (Hälsingborg 1924, bibliofilupplaga tr. i 100 numrerade ex., detta nr 44), Andersson: Flora över Dal. Kärlväxternas utbredning i Dalsland (Motala 1981, nummer 22 [av 25] av en interfolierad specialupplaga), Sterner: Flora der Insel Öland (Uppsala 1938), S:e: Ölands kärlväxtflora (2 uppl., Lund 1986), Holmgren: Blekinges flora (Karlskrona 1942), Areschoug: Skånes hflora.... 2 uppl. (Lund 1881), Kraft: Floran i Landskrona kommun (Lund 1996), Gillner: Vegetations- und Standorts-Untersuchungen in den Strandwiesen der Schedischen Westkûste (Akademisk avhandling, Göteborg1960, dedicerad), Gustafsson: Kulturlandskap och flora på Bjärehalvön (Lund 1996), Rühling: Floran i Oskarshamns kommun (Lund 1997), Snogerup - Jörgensen: Från Skånska Resa till Skånes Flora (Lund 2000): Johansson: Stenshuvuds vegetation och flora (Stockholm 1996).

Ur Gustav Bernströms bibliotek.

Se text

617504

2019-03-31