Spegel sengustaviansk L.M. Thim

Klubbat för:

12 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

LARS MAGNUS THIM (spegelfabrikör i Stockholm 1810-1814/17), spegel, sengustavianskt stockholmsarbete, etikettsignerad, träskuren dekor och pastellage, delvis framtagen förgyllning av polerat guld och slagmetall samt patinering, krönet med palmblad, lunettformat fält med troféknippe, ramen med kymation och bård av växtornamentik, nedre sargen med palmetter och karyatidbyster, kvicksilverfolierade glas, originalbakstycke, 166 x 84 cm

LITTERATUR: Ursula Sjöberg, red.: Rosersbergs slott, Stockholm 2005, sidan 173 & 231, jämför troféknippen i Roserbergs slott

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Smärre dekorskador och lagningar, retuscher

617595

2019-03-10