Salsstolar stockholmsarbeten i rokoko
Klubbat för:
28 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SALSSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten i rokoko, träskuren dekor, framtagen originalfärg i gulockra, rygglän med dekor av voluter, balusterformad ryggbricka med nyckelhål, svängd frontsarg, framben med halvklotformad knopp, H-kryss, sitthöjd 44 cm
LITTERATUR: Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, sidan 74ff, jämför kapitel om salsstolar i rokoko
För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se
Bruksslitage, ena med äldre lagning, kompletterade fotavslut
617596
2019-03-10