Salsstolar stockholmsarbeten i rokoko

Klubbat för:

28 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

SALSSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten i rokoko, träskuren dekor, framtagen originalfärg i gulockra, rygglän med dekor av voluter, balusterformad ryggbricka med nyckelhål, svängd frontsarg, framben med halvklotformad knopp, H-kryss, sitthöjd 44 cm

LITTERATUR: Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, sidan 74ff, jämför kapitel om salsstolar i rokoko

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Bruksslitage, ena med äldre lagning, kompletterade fotavslut

617596

2019-03-10