Spegel stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

23 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, Niclas Meuniers art, dekor i papier maché, framtagen förgyllning av polerat guld och slagmetall, uppsvängt krön i form av akantus, rocaille, pärla och voluter, ramen med fasettslipade kantglas med blomsterdekor av pastellage, nedre sarg med voluter och pärla, kvicksilverfolierade glas varav övre med monogramsignatur på spegelglasets baksida, originalbakstycke, 91,5 x 37,5 cm

LITTERATUR: Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 182, jämför spegel av Niclas Meunier

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Obetydliga dekorskador och retuscher

617597

2019-03-10