Fåtölj gustaviansk tillskriven J.E. Höglander
Klubbat för:
14 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JOHAN ERIK HÖGLANDER (stolmakare i Stockholm 1777-1813) tillskriven, fåtölj, höggustavianskt stockholmsarbete, med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, framtagen originalfärg i pärlgrått, rektangulär ryggbricka, skålade sarger och armlän, volutformade avslut, hörnfleuroner, avsmalnande ben med kannelering, sitthöjd 43 cm
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, sidan 336, jämför fleurong och fotavslutning på stol signerad av Höglander
För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se
Bruksslitage, fotavslutningar med smärre kompletteringar
617598
2019-03-10