Speldosa
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPELDOSA, cylindermodell, 1800-talets slut, spelverk i mässing, stål samt bronserat gjutjärn, med sex olika melodier, mahognyfanerat schatull, etikett med angivna stycken på lockets insida, höjd ca 14,5 , 51,5 x 23 cm
PROVENIENS: Inköptes på 1890-talet av professor Emil Fogelmack, därefter i arv inom familjen Fogelmarck
Schatull med slitage, repor och märken, komplett verk, fungerar vid inlämningstillfället, SAV garanterar ej funktionen
617639
2019-02-23