Mästerstycken ur svensk litteratur, 5 vol.
Klubbat för:
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MÄSTERSTYCKEN UR SVENSK LITTERATUR (5). STAGNELIUS, ERIK JOHAN. Wisbur. Sorgspel. Stockholm, Bröderna Lagerström, 1911.
4:o. 220 x 193 mm. 91, (1) s. Illustrerad av Greta Sellberg. Guldornerat originalpergamentband med övre guldsnitt och medbundet främre omslag.
PALMBLAD, FREDRIK VILHELM/BERG, RUBEN G:SON (utg.). Amala. Indisk novell. Stockholm, Bröderna Lagerström, 1911.
4:o. 230 x 190 mm. 73, (2) s. Illustrerad av Sigge Bergström. Blindornerat originalskinnband med övre guldsnitt.
KELLGREN, JOHAN HENRIC. Gustaf Wasa. Lyrisk tragedi i tre akter. Stockholm, Bröderna Lagerström, 1912.
4:o. 228 x 194 mm. 75, (3) s. Illustrerad av Arthur Sjögren. Blindornerat originalskinnband med övre guldsnitt, skyddsomslag och medbundet främre omslag.
LIDNER, BENGT. Dikter af Bengt Lidner. Stockholm, Bröderna Lagerström, 1913.
4:o. 230 x 190 mm. 56, (3) s. Illustrerad av Greta Sellberg. Delvis blekt blindornerat originalskinnband med övre guldsnitt och medbundet främre omslag.
GUSTAF III. Äreminne öfver Lennart Torstensson. Stockholm, Bröderna Lagerström, 1913.
4:o. 220 x 190 mm. 57, (2) s. Illustrerad. Guldornerat originalskinnband med övre guldsnitt och medbundet främre omslag.
(Mästerstycken ur svensk litteratur I, II, III, IV respektive V, allt som utkom, utgivna av Ruben G:son Berg). Samtliga nummer 478 av 600 numrerade exemplar.
Inalles 5 volymer.
Proveniens: Nils G. Ahlin (disponent Ulriksfors, ägde Norrlands största privata boksamling, ca 6000 band).
Erik Hallqvist, Östersund (född 1887), bokhandlare (nuvarande ägares morfar), egen bokhandel sedan 1907. Han köpte Ahlins samling 1942 och blev då intervjuad i Östersund-Posten den 28 januari: "Allmänheten kanske kan få en uppfattning om samlingens storlek om jag nämner att jag behövde 14 fullastade taxibilar för att få hem böckerna".
Se text!
617767
2019-03-03