Svenska Jägareförbundets Tidskrift, 79 vol.

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SVENSKA JÄGAREFÖRBUNDETS TIDSKRIFT (79). LINDBLAD, J. W. m. fl. (red.). Svenska Jägareförbundets Nya Tidskrift. Första årgången, 1863-fyratiofemte årgången, 1907 + Svenska Jägareförbundets Tidskrift. Fyratiosjätte årgången, 1908-sjuttiosjunde årgången, 1939. Stockholm och Uppsala, Samson & Wallin m. fl., 1864-1939. Första årgången i andra upplagan, 1871.
8:o. 220 x 148 mm. Välbevarade nära uniforma guldornerade gröna originalklotband. Planscherna delvis lagetfläckiga. 77 volymer.
Illustrerad med åtskilliga litografiska planscher, kartor m. m.

Separat bilaga till sextiotredje årgången, 1925: Det s. k. Helleforsförslaget. Uppsala, 1925.
8:o. 225 x 147 mm. 47 s. Häftad, i något nött tryckt omslag.

Tillsammans med: SUNDSTRÖM, CARL RUDOLF. Fauna över Sveriges ryggradsdjur af C. R. Sundström. Stockholm, Hjalmar Linnströms Förlag, 1877.
8:o. 192 x 131 mm. (6), 332 s. Välbevarat guld- och svartornerat mjukt grönt originalklotband, marmorerade snitt. Pärmtitel: Handbok vid jagt och fiske. Med förlagsuppgiften Aktiebolaget Hiertas Bokförlag.
Med samma pärmdekoration som föregående.

Inalles 79 volymer.

Kjellberg, Den svenska jakten i litteraturen 863.09 för Svenska Jägareförbundets Nya Tidskrift.

Proveniens: Nils G. Ahlin (disponent Ulriksfors, ägde Norrlands största privata boksamling, ca 6000 band).
Erik Hallqvist, Östersund (född 1887), bokhandlare (nuvarande ägares morfar), egen bokhandel sedan 1907. Han köpte Ahlins samling 1942 och blev då intervjuad i Östersund-Posten den 28 januari: "Allmänheten kanske kan få en uppfattning om samlingens storlek om jag nämner att jag behövde 14 fullastade taxibilar för att få hem böckerna".

Se text!

617865

2019-03-03