Biografier i vackra band, 6 vol.

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BIOGRAFIER I VACKRA BAND (6). Armfelt. TEGNÉR, ELOF. Gustaf Mauritz Armfelt. Studier ur Armfelts efterlemnade papper samt andra handskrifna och tryckta källor. I-III. Stockholm, F. & G. beijers Förlag, 1883-87.
8:o. 228 x 150 mm. (2), X, 470, (1), (2), IV, 436, (1), (2), VI, 450 s. 1 porträtt i heliogravyr, 1 utvikbar karta. Mörkblå smatida halvfranska band med lätt blekta guldornerade ryggar med upphöjda bind och röda etiketter, marmorerade pärtmpapper och dito snitt n(Gustaf Nyholm). 3 volymer.
Oxenstierna. LAMM, MARTIN. Johan Gabriel Oxenstierna. En gustaviansk natursvärmares lif och dikt. Stockholm, Hugo Gebers Förlag, 1911.
8:o. 249 x 158 mm. VIII, 398, (1) s. 1 porträtt. Grönt halvsaffianband med blekt guldornerad rygg med röd etikett, marmorerade pärmpapper med gulddekorlinjer och övre guldsnitt.
Bibliofilupplaga i 200 numrerade exemplar, varav detta är nummer 118.
MONTGOMERY-SILFVERSTOLPE, MALLA/GRANDINSON, MALLA (utg.). Malla Montgomery-Silfverstolpes memoarer. Andra upplagan. I-IV. Stockholm, Albert Bonniers Förlag, 1914.
8:o. 227 x 125 mm. 353, (2), (6), 329, (2), (8), 273, (6), 257 s. 4 porträttplanscher. Mörkblå halvfranska band med guldornerade ryggar, marmorerade pärmpapper och övre guldsnitt. 2 volymer.

Inalles 6 volymer.

Proveniens: Nils G. Ahlin (disponent Ulriksfors, ägde Norrlands största privata boksamling, ca 6000 band).
Erik Hallqvist, Östersund (född 1887), bokhandlare (nuvarande ägares morfar), egen bokhandel sedan 1907. Han köpte Ahlins samling 1942 och blev då intervjuad i Östersund-Posten den 28 januari: "Allmänheten kanske kan få en uppfattning om samlingens storlek om jag nämner att jag behövde 14 fullastade taxibilar för att få hem böckerna".

Se text!

618058

2019-03-03