Karmstolar 4 st Kina

Karmstolar 4 st Kina
Karmstolar 4 st Kina
Karmstolar 4 st Kina
Karmstolar 4 st Kina
Karmstolar 4 st Kina
Karmstolar 4 st Kina
Karmstolar 4 st Kina
Karmstolar 4 st Kina
Karmstolar 4 st Kina
Karmstolar 4 st Kina
Karmstolar 4 st Kina
Karmstolar 4 st Kina
Karmstolar 4 st Kina
Karmstolar 4 st Kina
Karmstolar 4 st Kina
Karmstolar 4 st Kina
Karmstolar 4 st Kina
Karmstolar 4 st Kina

Klubbat för:

210 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

KARMSTOLAR, 4 st, troligtvis padauk, Kina, 1800-tal, ryggbrickan s.k. Yoke-back, höjd ca 97 cm, sitthöjd ca 48 cm, sitsen ca 47 x 57 cm

PROVENIENS: Hemförda till Sverige från Kina år 1917 av geolog Felix Tegengren. Johan Gunnar Andersson "Kina-Gunnar" och Tegengren var rådgivare i gruvfrågor åt den kinesiska regeringen.

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Slitage, skador, lagningar, rottingarbetet ersatt med träsitsar, dekorelement saknas

618180

2019-03-10