Mona Morales Schildt & Vicke Lindstrand 4 objekt

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

MONA MORALES SCHILDT & VICKE LINDSTRAND, 2 vaser av Lindstrand, underfång i vitt och brungult respektive cerise, 2 s k rumssmycken av Morales varav den ena i Ventana-teknik och den andra s k "Sjöborre", underfång i cerise respektive blågrått, rumssmycket i Ventana-teknik signerat Kosta SS, höjd ca 5-9,5 cm

PROVENIENS: Inköpta på Kosta glasbruk 1964-66.

Cerise rumssmycke med smärre nagg/tillverkningsdefekt, cerise vas av Lindstrand med två smärre stötskador

618345

2019-03-07