Ringar broscher örhängen silver
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
RING, akrylplast, rund platta med vit inläggning, 1970-tal, Siv Lagerström, ringstorlek ca 18 mm, RINGAR, 3 st., silver, en stämplad Bernd Janusch, ringstorlekar ca 17,5-18 mm, HALSRINGAR, 2 st., varav en med hänge, planslipad lapis lazuli, sterlingsilver, höjd inkl. ögla 4,5 cm, ÖRHÄNGEN, 5 par, BROSCHER, 3 st., delvis med markasiter, mm, delvis silver
HISTORIK: Siv Lagerström var en av de silversmeder som vid 1960-talets slut började experimentera med alternativa material.
UTSTÄLLNING: "Ädlare än du tror - skålar, skärp och smycken i plast", Malmö 1973.
LITTERATUR: Anne-Marie Ericsson, Svensk smyckekonst, färgplansch sidan 97 samt sidan 98.
Akrylplast med repor
618348
2019-03-04