Golvur 1700-tal
Klubbat för:
2 000 SEK
4 000 SEK
GOLVUR, 1700-tal, daterad 1734, balusterformad, bemålat trä, nedre delen av fodralet föreställande en kustlandskap, med bronserad dekor, urtavlan med romerska siffror, höjd ca 237 cm, löd och pendyl medföljer
Slitage, ställvis förlust av färg, senare målning, torrsprickor, lagningar, spår av trämask, enligt uppgifter har trämasken behandlats
618512
2019-02-28