Golvur 1700-tal

Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal

Klubbat för:

2 000 SEK

4 000 SEK

GOLVUR, 1700-tal, daterad 1734, balusterformad, bemålat trä, nedre delen av fodralet föreställande en kustlandskap, med bronserad dekor, urtavlan med romerska siffror, höjd ca 237 cm, löd och pendyl medföljer

Slitage, ställvis förlust av färg, senare målning, torrsprickor, lagningar, spår av trämask, enligt uppgifter har trämasken behandlats

618512

2019-02-28