Bordsarmaturer Kina Kanton 1800-tal

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BORDSARMATURER, 1 par, porslin, Kina, 1800-talets slut, Kanton, cylinderformade, dekor av kartuscher med figurscen samt blommor och fåglar i emaljfärger, järnoxid, sepia och guld, total höjd ca 32 cm

Ursprungligen vaser, nagg, en med omfattande skada, borrade för el

618526

2019-02-27