Afrikansk bytrumma
2019-02-27
618609
| Klubbat belopp | 1 000 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
BYTRUMMA, Tikar/Ngambé, Kamerun, skuret trä och skinn, 1900-talets början, höjd 107, diameter 30
Proveniens: tronföljaren Titta Chare Maurice (1889-1983), därefter hans familj