Skrivbyrå stockholmsarbete i senbarock

Klubbat för:

28 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SKRIVBYRÅ, stockholmsarbete i senbarock, signerad IE samt med Stockholms snickarämbetes stämpel, fanerad med valnöt, brännförgylld beslag av mässing, snedklaff med bakomliggande lådinredning, en lådbotten med blyertspåskrift Him (möjligtvis Anders Himberg, möbelhandlare i Stockholm ca 1757-mitten av 1770-talet) inläggningar av friser och fält, nycklar medföljer, höjd 109, 105 x 56 cm

LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas signaturer, Stockholm 2005, sidan 167, jämför identisk signatur IE

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Smärre fanérskador och lagningar, mindre lås senare

618635

2019-03-10