Jan W Morthenson

Jan W Morthenson
Jan W Morthenson
Jan W Morthenson
Jan W Morthenson

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JAN W. MORTHENSON (född 1940): Arkitektur, signerad och daterad Jan W. Morthenson VI / 1987 på baksidan, akryl och pastellpenna på duk, ca 61x50 cm,

HISTORIK:
Jan Wilhelm Morthenson, född 7 april 1940 i Örnsköldsvik, är en svensk tonsättare och bildkonstnär. Morthenson komponerade nonfigurativ- och metamusik samt målade i en konkretistisk och abstrakt anda.

1964 utför tonsättaren Jan W. Morthenson tillsammans med Olle Baertling kompositioner för televisionen där bild och ton skulle samverka. Antiphonia för orkester av Morthenson och bilder av Baertling.
Morthenson komponerade även musiken till Baertlings retrospektiva utställning på Konstakademien i Stockholm 1969.

Morthenson studerade för Runar Mangs och Ingvar Lidholm, samt studerade estetik vid Uppsala universitet och för den tyske musikteoretikern Heinz-Klaus Metzger.
Mortheson valdes in som medlem i Föreningen svenska tonsättare 1965. Han var styrelseledamot i Elektronmusikstudion (EMS) 1973-1975, ordförande i svenska sektionen av International Society for Contemporary Music (ISCM) och ordförande i Fylkingen 1975-1976.

UTSTÄLLNINGAR: Galleri Konstruktiv Tendens, Stockholm (Separatutst.1988). Landskrona Konsthall och Sandvikens Konsthall tillsammans med glaskonstnären Erik Höglund

Oramad

618884

2019-03-04