Kaffekanna kompaniporslin

Kaffekanna kompaniporslin
Kaffekanna kompaniporslin
Kaffekanna kompaniporslin
Kaffekanna kompaniporslin
Kaffekanna kompaniporslin
Kaffekanna kompaniporslin
Kaffekanna kompaniporslin
Kaffekanna kompaniporslin
Kaffekanna kompaniporslin
Kaffekanna kompaniporslin
Kaffekanna kompaniporslin
Kaffekanna kompaniporslin

Klubbat för:

750 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KAFFEKANNA, kompaniporslin, Kina, ca 1790-tal, Argyle modell, med förgylld dekor till hantaget, pipan och locket, höjd ca 21 cm

Senare montering i metall, sprickor till kannan, skador, lagningar och retuschering till locket, ställvis förlust av förgyllning, en skruv i monteringen saknas, anlöpning, slitage

618887

2019-02-28