Kaffekanna kompaniporslin
Klubbat för:
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAFFEKANNA, kompaniporslin, Kina, ca 1790-tal, Argyle modell, med förgylld dekor till hantaget, pipan och locket, höjd ca 21 cm
Senare montering i metall, sprickor till kannan, skador, lagningar och retuschering till locket, ställvis förlust av förgyllning, en skruv i monteringen saknas, anlöpning, slitage
618887
2019-02-28