Bergs planschverk över Sverige

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BERGS PLANSCHVERK ÖVER SVERIGE. BERG, JOHAN AUGUST (text). Sverige framstäldt i taflor. Nittiosex litografier i tontryck med beskrifvande text af Joh. Aug. Berg. Göteborg, D. F. Bonniers Förlag, (1850-55).
Tvär 4:o. 258 x 325 mm. 97 litograferade planscher, varav 96 tonlitograferade och en i färg. Med förklarande textblad. Nött guldornerat samtida skinnband, ryggen sprucken i främre fals. Några textblad lagerfläckiga, enstaka planscher fuktfläckade.

Ej i detalj kollationerad.

Proveniens: Nils G. Ahlin (disponent Ulriksfors, ägde Norrlands största privata boksamling, ca 6000 band).

Ej i detalj kollationerad. Se text.

619005

2019-03-11