Zoologi, jakt m. m., 35 vol.

Zoologi, jakt m. m., 35 vol.
Zoologi, jakt m. m., 35 vol.
Zoologi, jakt m. m., 35 vol.
Zoologi, jakt m. m., 35 vol.
Zoologi, jakt m. m., 35 vol.
Zoologi, jakt m. m., 35 vol.
Zoologi, jakt m. m., 35 vol.
Zoologi, jakt m. m., 35 vol.
Zoologi, jakt m. m., 35 vol.
Zoologi, jakt m. m., 35 vol.

Klubbat för:

1 500 SEK

2 000 SEK

ZOOLOGI, JAKT M. M. (35) Parti omfattande bland annat: HEINROTH. Die Vögel Mitteleuropas... I-III. Berlin-Lichterfelde, 1926-28 (illustrerade, i litet nötta originalhalvfranska band med guldpräglade ryggtitlar, rtikt illustrerade, bl. a. med färgplanscher, 3 volymer), TULLGREN & WAHLBERG. Svenska insekter. Stockholm, 1920-22 (snyggt halvmarokängband med guldornerad rygg, marmorerade pärmpapper och dito snitt), Vi och våra hästar. En uppslagsbok om hästuppfödning och hästsport i Sverige. Sundsvall, 1947 (guldornerat rött originalskinnband, något nött), KJAERBÖLLING. Danmarks fugle, beskrevne af N. Kjaerbölling. Köbenhavn, 1852 (nött samtida halvfranskt band, endast texten), HAHR. Album för jägare och jagtvänner [=omslagstitel]. (Stockholm, 1868-69, marmorerat pappband, saknar titelbladet och en plansch), WESTERLUND. Skandinavisk oologi. Stockholm, 1867 (nött samtida halvfranskt band), (NORING, utg.). Tidskrift för Hästvänner och Landtmän. Nummer 1, november 1831-nummer 12, oktober, 1832. Stockholm, 1831-32 (Häftade, oskurna, i nötta tryckta omslag, mer utkom).

Med flera, inalles 35 volymer, bundna och häftade. Ej kollationerade. Defekter och skador ej redogjorda för kan förekomma.

Proveniens: Nils G. Ahlin (disponent Ulriksfors, ägde Norrlands största privata boksamling, ca 6000 band).

Se text!

619142

2019-03-11