Helene Schjerfbeck, Konfirmanden (Andakt)
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
HELENE SCHJERFBECK (Finland 1862-1946): "Konfirmanden (Andakt)", 1938, état II, litografi på färgat Ingres papper, signerad i plåten HS samt signerad H. Schjerfbeck i blyerts, numrerad 63/70, I. 63x48 cm
PROVENIENS: Gösta Stenmans Samling, Uppsala Auktionskammare, Internationella kvalitén, hösten 2016, katalognr 161
LITTERATUR: Ahtela 830, Holger 90
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
619164
2019-03-10