Helene Schjerfbeck, Konfirmanden (Andakt)

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

HELENE SCHJERFBECK (Finland 1862-1946): "Konfirmanden (Andakt)", 1938, état II, litografi på färgat Ingres papper, signerad i plåten HS samt signerad H. Schjerfbeck i blyerts, numrerad 63/70, I. 63x48 cm

PROVENIENS: Gösta Stenmans Samling, Uppsala Auktionskammare, Internationella kvalitén, hösten 2016, katalognr 161

LITTERATUR: Ahtela 830, Holger 90

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

619164

2019-03-10